نسخه آزمایشی

معرفی لردگان

شهر لردگان، در جنوب استان چهارمحال و بختیاری و در 160 کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد. این شهر در چهارراه ارتباطی استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. شهر لردگان مرکز شهرستان لردگان است که به لحاظ جمعیت بعد از شهرستان شهرکرد و به لحاظ وسعت بعد از شهرستان کوهرنگ دومین شهرستان بزرگ استان چهارمحال و بختیاری است.

شهر لردگان طبق سرشماری سال 1395 بالغ بر 40528 نفر جمعیت داشته و مساحت آن قریب به 700 هکتار است. به دلیل قرارگیری در راه ارتباطی چهار استان، وجود بالغ بر 360 روستا در اطراف آن و نیز آب و هوای مناسبش در سال های اخیر سرعت رشد بالایی را تجربه کرده است و جمعیت و وسعت آن به سرعت در حال افزایش است.

چشمه جوشان برم در مرکز شهر لردگان نویدبخش حیات و آبادانی در این منطقه بوده که در اطراف خود کانون گردشگری چشمه برم را نیز بوجود آورده است.

ساکنین فعلی شهر لردگان که عمدتاً از روستاهای اطراف به این شهر مهاجرت نموده اند عمدتاً لرتبار و از طوایف گوناگون بختیاری و لر از جمله جانکی سردسیر هستند. گویش ساکنین نیز به دلیل حضور در مرز استانهای چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد گویشی ویژه و بینابین بختیاری و بویراحمدی می باشد.